גורמים לדלילות שיער ואיך מתגברים על זה

יום הולדת 40 הוא ציון דרך משמעותי שלעתים קרובות גורם לרבות מאיתנו לחוש זקנות. אז תארו לכם מה הרגשתי כמה ימים אחרי יום הולדת 40 כאשר הסתרקתי בבוקר וראיתי כמות גדולה מדי של שיערות שנותרו על המברשת. זה היה הסימן להתחלתו של תהליך שבו השיער שלי הפך דליל יותר ויותר, הוא נסוג בצורה קיצונית ואני לא הצלחתי להבין מה הגורמים שהביאו לדלילות הזו.

אני כותבת על הנושא הכאוב הזה מכמה סיבות. קודם כל כי את תחושת הבושה שהרגשתי בהתחלה אני מרגישה צורך לפרוק ולחלוק, ועיקר לעודד נשים אחרות כי אין צורך לחוש כך. בעקבות האירוע התחלתי לחקור ולהתעניין בדלילות שיער אצל נשים וגיליתי כי זה קורה אצל 30% מהנשים הבוגרות.

הסיבה השנייה לכתיבת מאמר זה היא הבטחה שנתתי לאיש שעזר לי להתמודד עם הבעיה, אלי כהן מהמרכז לפתרונות שיער. אבל אליו עוד נגיע בהמשך.

מה גורם לדלילות שיער אצל נשים?

אחד הדברים שהטרידו אותי יותר מכל בשלב הראשון הוא למה דווקא אני. חשבתי שמשהו פגום בי, שעשיתי או חייתי בצורה לא נכונה. הבירור שעשיתי הוביל לכך שאכן ישנם גורמים המושפעים מאורח החיים שעלולים להוביל לנשירת שיער, למשל תזונה לקויה. מחסור בוויטמינים ומינרלים ובאופן כללי, תזונה לא נכונה ולא מאוזנת, הוא גורם שמשפיע על השיער באופן שלילי. אצלי לפחות זה לא היה רלוונטי – אני שומרת על תזונה בריאה ומאוזנת ואף מתייעצת עם דיאטנית כבר שנים רבות.

אולי זה סטרס?

גורמים נוספים לנשירה ודלילות שיער אצל נשים יכולים להיות קשורים בעניינים מנטליים, בעיקר סטרס ולחץ נפשי. גם כאן, קשה לי להעיד על עצמי שזו בעיה שאני סובלת ממנה. אני אמנם עובדת בעבודה בעלת שעות ארוכות אבל לא כזו שמלחיצה אותי בשום צורה, אני מנהלת קריירה וחיי משפחה מוצלחים ולא חשתי שאני סובלת מסטרס על בסיס קבוע (ברור שאני לא חסינה לכך לחלוטין, אך בגבולות הסבירים כמו כל אישה ממוצעת).

גורמים נוספים לדלילות שיער

הגורמים הבאים שהעליתי בחכתי במחקר שביצעתי בנושא היו בריאותיים: מחלות כמו סרטן ואלופציה אראטה משפיעים כידוע על הידלדלות שיער. אלא שגם נטילת תרופות מסוימות המכילות כימיקלים עלולה להשפיע לרעה על זקיקי השיער.

אחרי שפסלתי את הגורמים הקודמים, נותר לי לפסול כמה השפעות נוספות על נשירת שיער: שינויים הורמונליים אחרי לידה – ללדת ילדים סיימתי בגיל 35 וסגרתי את הבאסטה הזו. כאשר נשאלתי לגבי טיפולי שיער שכוללים חומרים כימיים בשל הדבקות או הלחמות, פסלתי זאת מיד. מלבד צביעת גוונים ומקסימום פן פה ושם, מעולם לא עשיתי דבר לשיער הטבעי שלי.

לבסוף הגעתי לגורם היחיד שהתחבר לי כאפשרי לתהליך הידלדלות השיער שלי והוא הגורם השכיח ביותר – תורשה או במילים אחרות: גנטיקה. בדקתי עם אמא שלי והיא אמנם מעולם לא סבלה מבעיה כזו, אבל סיפרה לי שאמא שלה, סבתא שלי ז"ל, דווקא סבלה משיער דליל בערך מאותו גיל בו אני נמצאת היום.

אמן תוספות השיער שהציל אותי

לשמחתי, קיבלתי המלצה חמה על אלי כהן וזכיתי באיש מקצוע מעולה שהוא גם בן אדם מקסים, אכפתי וקשוב. מעבר לשיחת הנפש שבה הוא גרם לי להבין שאין לי במה להתבייש ובוודאי לא להיכנס לדכדוך, הוא התאים לי תוספות שיער טבעיות שהשתלבו בצורה מושלמת עם השיער הקיים שלי. הטיפול היה מהיר, מקצועי וסיפק לי מראה מחמיא. פתאום קלטתי שאפשר להסתכל על כל הסיפור כברכה – אף אחד לא שם לב שאני משתמשת בתוספות והתחלתי לזכות במחמאות מכל עבר על השיער שלי, הרבה יותר מאשר בעבר.