אלופציה

טיפול באלופציה אראטה

התחלת לסבול מהתקרחות באזורים מסוימים בגוף? יתכן שמדובר במחלה שנקראת אלופציה אראטה. אבל מה גורם לכך? מה הסיכונים? וכיצד ניתן להתמודד עם אלופציה?

אלופציה אראטה, או קרחת אזורית בעברית, היא מחלה אוטואימונית, כלומר מערכת החיסון תוקפת את הגוף ובמקרה הנ"ל את זקיקי השיער. אין תסמינים מקדימים לאלופציה והיא מופיע ללא התראה מוקדמת, בדרך כלל בצורה של קרחות עגולות בשיער. עם זאת, התקרחות יכולה להיווצר בשל אלופציה בכל מקום בגוף, כולל בגבות, בריסים ואפילו בזקן.

בכל מקרה, את האבחנה לגבי המחלה צריך לעשות רופא עור שיבדוק את האזור המקריח כדי לוודא שלא מדובר במחלת עור אחרת שיכולה להופיע בקרקפת כמו גזזת. אין צורך בבדיקות מעבדה כדי לאשר את האבחנה.

מי נמצא בסיכון לאלופציה?

אחת השאלות הנפוצות לגבי אלופציה אראטה היא מה מידת ההשפעה של גנטיקה בהידבקות. ובכן, קרובי משפחה מדרגה ראשונה של אנשים שחלו באלופציה אראטה הם בעלי סיכון גבוה ב-20% מיתר האוכלוסיה לחלות גם הם. גם אנשים שסובלים מאלרגיות או חולים במחלות של מערכת החיסון, נמצאים בסיכון מוגבר לאלופציה.

האם זה מדבק?

סך הכל, כ-2% מהאוכלוסייה סובלים מהמחלה בשלב כזה או אחר בחייהם, כאשר לרוב היא מופיעה לפני גיל 30. אלופציה אינה מדבקת וגם אינה מסוכנת, אך בהחלט יכולה להוות טריגר לבעיות נפשיות כגון דיכאון, סטרס וכו'.

מקרה חמור במיוחד של המחלה נקרא אלופציה אראטה טוטאליס – נשירה מלאה של כל שיער הקרקפת. אלופציה אראטה אוניברסליס היא מקרה נדיר שבה ישנה נשירה מלאה של השיער בכל הגוף.

האם השיער גדל בחזרה?

אצל מחצית מהאנשים שחלו באלופציה, המחלה חולפת תוך שנה והשיער חוזר לגדול. אולם אין יכולת להעריך אם ומתי זה יקרה וחוסר הידיעה הוא מתסכל ועלול כאמור להשפיע לרעה על הנפש.

זו הסיבה שמומלץ למצוא פתרון שיכסה את הקרחות ויאפשר לחולה להמשיך להרגיש בנוח מבחינה חיצונית. הרי בסופו של דבר, שם טמונה הבעיה.

אלי כהן מטפל באלופציה מעל 30 שנה

אלי כהן מהמרכז לפתרונות שיער הוא מומחה במתן פתרונות להתמודדות עם אלופציה אראטה ומטפל בנשים המתמודדות עם אלופציה כבר למעלה משלושה עשורים. כהן משתף פעולה עם עמותת "בראש מורם" למען ילדים ומבוגרים עם אלופציה אראטה.

הפתרון האידיאלי לאלופציה: תוספות שיער טבעיות

כהן, הידוע כ"אמן תוספות השיער", מציע תוספות שיער טבעיות בקשירה, או בשיטת מיקרוליינס. שתי השיטות מעניקות מענה מלא לדלילות שיער המתחילה ברום הראש. במקרה של נשירה חלקית או מלאה ניתן להיעזר בתוספות שיער עם תוספות טופ-לייס המשלבת הדבקה באזורים ללא שיער לצד קשירה באזורים דלילים בשיער.

הייעוץ נעשה באופן דיסקרטי בחדר פרטי במרכז לפתרונות שיער ברמת גן. במקום ישנו גם בית מלאכה ואלי כהן מעניק גם שירותי תחזוקה קצרים הנותנים מענה מיידי בעת הצורך ומאפשרים לשמור על מראה צמוד ומהודק.

בסופו של דבר, אלופציה אראטה היא לא מחלה מסכנת חיים. החדשות הטובות הן שגם את חוסר הנוחות ותחושת חוסר הביטחון שהיא גורמת, ניתן לפתור במהירות וביעילות.